Saros’ta Rock Rüzgarları

21 Temmuz 2018 Cumartesi günü Edirne’nin Saros Körfezi kıyısında, Erikli Sahili’nde gerçekleşen Trakya Fest’in konuğu olduk.

Sırası ile Nafile, Mesut Çakır, Dolu Kadehi Ters Tut, Melek Mosso, Niyazi Koyuncu, Oceans of Noise, Ezhel, Bulutsuzluk Özlemi ve Mor ve Ötesi’nin sahne aldığı festivalin 3. gününün kapanışını ise Bedük yaptı.

 

2.yılını tamamlayan festival, yaz boyunca Erikli Sahili’nde gerçekleşecek 2 müzik festivalinden ilkiydi. Birlikte Güzel sponsorluğunda gerçekleşen festival, Saros’un yakıcı güneşi altında gerçekleşti. Bu tip festivallerde yaşanan en büyük sorun, güneşin tepede olduğu öğle saatlerini geçirmek.

Bu konuda festival alanı tamamen sponsorlara ve katering alanlarına ayrılmış olsa da, festivalin en büyük eksiğinin bu saatlerde zaman geçirilecek alan ve gölgelik dinlenme alanları yaratmak olduğunu söyleyebiliriz.

Erikli’nin de yılda 2 hafta konuk ettiği festivallere rağmen, konuklarına çok fazla imkan sunabildiğini söylemek imkansız.

 

Performans olarak, muhtemelen festivalin de yıldızı Ezhel oldu. Undergrounddan gelip, ülke gençliğinin son yıllarda çıkardığı en taze müzikal fenomenlerden biri haline gelen ve rap müziğe getirdiği farklı bakış açısıyla müzik dünyasının da desteğini alan Ezhel, özellikle geçtiğimiz aylarda yaşadığı tutukluluk günlerinin ardından adını tüm ülkeye ezberletmiş durumdaydı.

İlk defa bir festivalde hava kararırken sahne alan Ezhel, alanı dolduran onbinin üzerinde seyirciyi konserin başından sonuna elinde tutarak harika bir performans çıkardı ve müzik piyasasında çok daha büyüyeceğini ortaya koydu.

 

Festivalin bir diğer sürprizi ise, 90’ların başından beri yıldızı olduğu Pop müzikten farklı bir yol denediği yeni projesi Oceans of Noise ile Sertab Erener’di. Ayla filminin soundtracki ile müzikseverleri şaşırtan Sertab, yanında yine her zaman olduğu gibi kaliteli müzisyenlerle kurduğu grubu ile Rock müziğe ne kadar yakıştığını gösterdi. Kadın vokallerin durağanlaştığı Türk Rock müziğine yeni bir nefes vereceği kesin Sertab’ın.

 

Bulutsuzluk Özlemi’nin onyıllardır yarattığı ve her dönemi kapsayabilen şarkıları ile devam eden gece, mor ve ötesi ile devam etti. Nejat Yavaşoğulları’nın mor ve ötesi sahnesinde konuk olup Güneye Giderken’i seslendirdiği anlar ise gecenin unutulmazlarındandı.

 

Post a Comment

X