- h fests - Festivaller Her Yerde!

Festivaller Her Yerde!

Türkiye’de h2000’lerle başlayan müzik festivali kültürü milenyumun ilk 10 yılı boyunca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler ve sahil kasabalarında gerçekleşen büyüklü küçüklü etkinliklerle sürerken, Rockistanbul, Rock’n Coke, Sonisphere, Masstival, One Love Festival, Goldfest gibi efsaneler gerek alkol firmalarına gelen sponsorluk engeli, gerek ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekononomik sorunlar nedeniyle sona ererken, bu festivallerin son demlerinde karşımıza Edremit’te çıkan Zeytinli Rock Festivali’nin, endüstriyel etkinliklere karşı duruşuyla efsaneleşen BarışaRock’a selam çakan duruşu ile yaktığı ateş, kriz ortamında da şovun devam etmesinin gerekliliği ile tüm ülkeye yayılmış durumda.

 

İstanbul, etkinlikler bakımından efsane çağlarının çok gerisinde bir dönem geçirse de, bu yıl Trakya’dan Van’a, Samsun’dan Antalya’ya, ülkenin dört bir yanında, çoğunlukla yerli sanatçı ve grupların sahne aldığı festivaller karşımıza sık sık çıktı.

 

Yaz ayının sona erdiği Eylül ayında son güneşli günleri değerlendiren ve artık kampüs içinde sosyal ve kültürel hayatı dibe vuran üniversitelerin öğrencilerle dolması ile öğrencilerle buluşmayı bekleyen bir çok festival önümüzdeki günlerde bizleri bekliyor.

 

Türkiye’nin festival ajandasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kamplı Festivaller

 

GezginFest Van – 7-8-9 Eylül @ Van Gevaş Ada İskelesi

cum07eyl(eyl 7)12:00paz09(eyl 9)23:59- gezgin van 150x150 - Festivaller Her Yerde!GezginFest Van 2018Van Gevaş Ada İskelesiEtkinlik Tarzı:Rap/HipHop,Rock,World Music Sanatçı: Athena, Kardeş Türküler, Manga, Sena Şener, Emir Can İğrek, Yener Çevik, Shantel, Mohsen Namjoo, İlkay Akkaya, İlyas Yalçintaş, Fatma Turgut ,Can Gox, Timsahin Göz Yaşları, Gazapizm, Teoman, Selda Bağcan & Boom Pam, Can Bonomo, Ahmet Aslan, Kurtalan Ekspres, Pera, Ezhel 

Facebook’ta yüzbinlerde kişilik kitleye ulaşmış, gezginliği ve özgürlüğü hayatlarının odağına alan Interrail Türkiye topluluğunun geçtiğimiz yıl başlattığı GezginFest, 2. yılında Doğu Anadolu’da gerçekleştirilecek ilk konaklamalı müzik festivali ile karşımıza çıkıyor.

Van Gölü kıyısında gerçekleşecek festivalde ülkemizden Athena, Kardeş Türküler, Manga, Teoman, Selda Bağcan, Kurtalan Ekspres, Ezhel gibi önemli isimlerin yanı sıra Mohsen Namjoo, Shantel gibi isimleri de ağırlayacak.

 

Nilüfer Müzik Festivali 2018 – 7-8-9 Eylül @ Bursa Nilüfer

cum07eylTüm Günpaz09- nilufer 150x150 - Festivaller Her Yerde!Nilüfer Müzik Festivali 2018Bursa Balat Atatürk OrmanıEtkinlik Tarzı:Rap/HipHop,Rock,World Music Sanatçı: Selda Bağcan & Boom Pam, Kadebostany, mor ve ötesi, Metronomy, Şebnem Ferah, Acid Adab, Büyük Ev Ablukada, Ceyl'an Ertem, Evgeny Grinko, Ezhel, Findlay, Hey Douglas, Intergalactic Lovers, Korhan Futacı, Leoniden, Manuş Baba, Max the Sax, Melek Mosso, Sattas, Vega, Weval, Xinobi, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Canozan, Dolu Kadehi Ters Tut, Nova Norda, Palmiyeler, Sedef Sebüktekin

2015 yılında “Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel” sloganı ile yola çıkan Nilüfer Müzik Festivali’nin 4’üncüsü 7-8-9 Eylül tarihlerinde Bursa’da Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşecek ve Selda Bağcan, Kadebostany, mor ve ötesi, Metronomy, Şebnem Ferah, Acid Arab, Evgeny Grinko, Ezhel, Intergalactic Lovers gibi Türkiye’den ve Avrupa’dan bir çok ismi ağırlayacak.

 

Rock’n Burger Konsept Festival – 6-7-8-9 Eylül @ İzmir Efes

prş06eyl(eyl 6)12:00paz09(eyl 9)23:59- rocknburger 150x150 - Festivaller Her Yerde!Rock'n Burger Konsept FestivalEtkinlik Tarzı:Pop,Rock Sanatçı: Cem Adrian, Kurtalan Ekspres, Necati ve Saykolar, Zımba, Aslı Köse, Kayhan, Pentagram, Demir Demirkan, Koray Candemir, Fondip, Şinasi, Ege Çubukçu, Emre Aydın, Yüksek Sadakat, Can Gox, Sonraki İstasyon, Mercan Dede, Feridun Düzağaç, Can Bonomo, Son Feci Bisiklet, Cihangir Çınar, Beyefendi, Anıl Piyancı

İzmir Selçuk’ta farklı bir konseptte bir festival sunma amacıyla yola çıkan Rock’n Burger, Emre Aydın, Feridun Düzağaç, Can Bonomo, Cem Adrian, Yüksek Sadakat gibi bir çok sanatçı ile 6-7-8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

 

MilyonFest İstanbul – 13-14-15-16 Eylül @ İstanbul Kilyos

prş13eyl(eyl 13)13:00paz16(eyl 16)23:59- milyonist 150x150 - Festivaller Her Yerde!Milyonfest İstanbul 2018Milyon Beach KilyosEtkinlik Tarzı:Pop,Rap/HipHop,Rock,World Music

Son yıllarda ülkede gezici bir marka festival halini alan MilyonFest, İstanbul Kilyos’ta kendi plajında günlük 1 TL, kombine 5 TL, kamp + kombine 10 TL gibi fiyatlarla satışa çıkardığı festivali ile 13-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul seyircisini kucaklamaya hazırlanıyor.

 

MilyonFest Eskişehir – 28-29-30 Eylül @ Eskişehir Mola Tesisleri

Edirne Müzik Festivali – 5-6-7 Ekim @ Edirne

Antalya Gençlik Festivali – 5-6-7 Eykim @ Antalya Lara

 

 

Çok Günlük Festivaller

 

Bodrum Caz Festivali – 6-7-8-9 Eylül @ Muğla Bodrum

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen Bodrum Caz Festivlai, 6-9 Eylül tarihleri arasında pop ve caz teması ile Kenan Doğulu, Nükhet Duru, Ayhan Sicimoğlu, Fahir Atakoğlu, Şenay Lambaoğlu, Oran Etkin, İlhan Erşahin, Yıldız İbrahimova & Kaan Bıyıkoğlu, Shalosh Trio, Greg Lamy Trio, Istanbul Funk Unit, Güvenç Dağüstün & Ece Dağıstan’ın yanı sıra pek çok usta müzisyeni bir araya getiriyor.

 

7. Uluslararası Klarnet Festivali – 8-17 Eylül @ İstanbul

“İstanbul Nefes Alıyor” sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 7. Uluslararası Klarnet Festivali 8 / 17 Eylül’de İstanbul’da! Festival bu yıl Goran Bregovic, Buika ve Despina Vandi gibi isimleri Harbiye Açıkhava sahnesinde ağırlayacak.

 

19. Uluslararası Antalya Piyano Festivali – 1-9 Eylül @ Antalya

Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 2000 yılından bu yana Antalya’nın uluslararası “Sanat Şehri” kimliğine katkıda bulunan en önemli müzik festivali olma misyonuyla 19. yılında 1-9 Eylül tarihleri arasında müzikseverlerle buluşuyor. Festivalde Dhaffer Youssef’in yanı sıra bir çok yerli ve yabancı sanatçı ve orkestra yer alıyor.

 

Chill-Out Festival İstanbul 2018 – 15-16 Eylül @ İstanbul Bahçeköy

Bu yıl Bodrum ve Çeşme’de gerçekleştirilen festivallerin ardından Chill-Out festival, 2 gün sürecek bir müzik ziyafeti ile yeni mekanında 15-16 Eylül tarihlerinde İstanbul’lu müzikseverleri ağırlayacak.

 

fizy İstanbul Müzik Haftası – 18-23 Eylül @ İstanbul Zorlu PSM

Bir çok yerli pop ve rock sanatçısının yanı sıra Erlend Oye La Comitiva ve Kruder & Dorfmeister gibi isimlerle Zorlu PSM’nin sahnelerinde gerçekleşecek festival bu yıl ilk defa gerçekleşecek.

 

Red Bull Music Festival – 26-30 Eylül @ İstanbul

çrş26eylTüm Günpaz30- rbmf poster6 150x150 - Festivaller Her Yerde!Red Bull Music Festival İstanbul 2018Etkinlik Tarzı:Caz,Electronic,Rap/HipHop,Rock,World Music Sanatçı: Ümit Adakale, Ah! Kosmos, Cahit Berkay, Chyltys, Dr. Das, Murat Ertel, Gökçe Gürçay, Eralp Güven, Hans Joachim Irmler, Lydia Kavina, Aybike Çelik Özbey, Şirin Pancaroğlu, Okay Temiz, Gyda Valtysdottir, Bart Vervaeck, Hakan Vreskala, Roman Rausch, Kamufle, Allame, Anıl Piyancı, Da Poet, Hayki, Kayra, Lewo, Server Uraz, Tankurt Manas, Little Simz, Zebra Katz, Ezhel, Korhan Futacı, Ben Fero, Gaye Su Akyol, Bubituzak, İpek Görgün, Fennesz, Pan Daijing, Fist Piece, The Bug, Miss Red, Dopplereffekt, Robogeisha, Seretan, Sassy J, Volcov, Talabomab, Vladimir Ivkovic, Barış K

5 gün, 60 sanatçı, tek festival! Red Bull Music, New York, Los Angeles, Paris, Sao Paulo gibi şehirlerden sonra İstanbul’a yepyeni bir festival kazandırıyor. 5 güne yayılan 4 farklı konsept, film gösterimleri ve 2 farklı sergi ile 60’a yakın sanatçının sahne alacağı kapsamlı bir program ile Red Bull Music Festival, 26-30 Eylül tarihleri süresince İstanbul’da 7 ayrı mekanda gerçekleşecek.

 

21. Rock Station Festivali – 20-21 Ekim @ Ankara 6:45KK

Bu yıl 21. yılını kutlayan Rock Station Festivali 1997 yılından bugüne aralıksız devam ediyor. Bugüne dek yüzlerce gruba sahne imkanı veren festivalde bu yıl sekiz grup sahne alacak. 20-21 Ekim 2018 Cumartesi / Pazar günleri “6:45 KK”da gerçekleşecek.

 

 

Tek Günlük Festivaller

 

İstanbul Rooftop Festival – 8 Eylül

cts08eyl18:00cts23:59- rooftop2018 150x150 - Festivaller Her Yerde!İstanbul Rooftop Festival 2018Etkinlik Tarzı:Electronic Sanatçı: Round Table Knights, Kalabrese & Rumpelorchester, Timboletti, Jad & The, Nico Sun, Akın Sevgör, Menachem 26, Headwaters, Islandman, Kurt Adam, Heyet (live), Aksak, Bayram Özcan, Bahadir Gurceer, Birol Giray BeeGee, C Squared, Can Tanca, Can Ayverdi, Cüneyt Öztürk, Doruk Şengün, Discolog, Ekrem Şenol, Efe Kantel, Evrim de Evrim, Golden Girls, Hemi Behmoaras, Ilgaz Celik, Jamie Sen, Johngoo, Kerem Tekinalp, Koray Tuncel, Murat Uncuoglu, Memo Garan, Mertkan Akdogan, Murat Tokuz, Murathan Özbek & Can Balta, Orkun Bozdemir, Serhat Demiral, Turkish Edits, Tan Güner, Violations Radio, Yakuza

İstanbul’da 12 farklı terasta 40’tan fazla müzisyen ve onlarca aktiviteyle gerçekleşecek elektronik müzik festivali İstanbul Rooftop Festival, 8 Eylül’de gerçekleşiyor.

 

Sonance Festival – 9 Eylül @ Ankara Club Mirador

paz09eyl12:00paz23:59- burnsonance 150x150 - Festivaller Her Yerde!Sonance Festival 2018 AnkaraClub Mirador AnkaraEtkinlik Tarzı:Electronic Sanatçı: Gus Gus, Sebastian Mullaert, Artbat, Louisahhh, UGR, Demirabi, Savrun Brothers B2B Sinan Arsan, Melisa Su, Emir Üründür B2B Yiğit Tekin, Chaim, İorie, Islandman, The Last Sense, Bairam, Kerem Değirmenci, Ikaru

Ankara’da bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek Sonance Festival’de Gus Gus, Sebastian Mullaert gibi isimlerin yanı sıra dünyadan ve ülkemizden bir çok dj ve sanatçı sahne alacak.

 

EnerjiFest – 16 Eylül @ Ankara ODTÜ MD

paz16eyl15:00paz23:59- enerjifest lavarla 150x150 - Festivaller Her Yerde!Enerji FestODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik TesisiEtkinlik Tarzı:Pop,Rock Sanatçı: Shantel, Pera, The Madcap, Palmiyeler, Normal Değil, Regina, Saydılbam

Shantel, Pera, Madcap, Palmiyeler gibi bir çok ismin yer alacağı Ankara’nın yeni festivali Enerji Fest, 16 Eylül’de ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleşiyor.

 

 

 

 

 

 

Post a Comment

X