şubat, 2020

prş06şub(şub 6)19:00cts08(şub 8)23:59blankYeni ve En Yeni Müzik Festivali @ ArterArterEtkinlik Tarzı:Electronic,KlasikEtkinlik Yeri:İstanbul Sanatçı: Enno Poppe’s ensemble mosaik, ICC (Istanbul Composers Collective), Wormholes, “A” Trio, Alva Noto

blank

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

Arter'den Yeni ve En Yeni Müzik Festivali 6-7-8 Şubat'ta

 

Arter, 6 Şubat’ta İstanbul’a üç gün sürecek yeni bir festival kazandırıyor: Yeni ve En Yeni Müzik Festivali. Klasik ve elektronik müzikten beslenen ve disiplinlerarası geçirgen bir yapıya sahip “Yeni Müzik”in önemli temsilcileri arasında yer alan besteci ve müzisyenler, Arter’in ileri teknik özelliklerle donatılmış performans salonları Sevgi Gönül Oditoryumu ve Karbon’da çok yönlü bir keşif alanı açacak.

 

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali - Arter

 

Berlin’in deneysel sanat ve müzik sahnesinin önde gelen figürlerinden, Klangspuren Schwaz Tirol, MaerzMusik / Berliner Festspiele, Ruhrtriennale gibi köklü festival ve bienallerin sanat yönetmenliğini ve müzik küratörlüğünü üstlenen Matthias Osterwold’un sanat yönetmenliğinde gerçekleşecek Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, üç güne yayılan programıyla dinleyicilere beş konser etrafında kurgulanan yoğun bir müzik deneyimi vaat ediyor.

 

Enno Poppe’s ensemble mosaik, Rundfunk (Radio Broadcasting)

Festival 6 Şubat Perşembe günü 19:30’da Karbon’da, Avrupa çağdaş müzik sahnesinin öne çıkan genç bestecilerinden Enno Poppe’nin ensemble mosaik dahilinde gerçekleştireceği Rundfunk (Radio Broadcasting) performansıyla açılıyor. Konser, aralarında Koenig, Kessler, Chowning’in bulunduğu öncü müzisyenler tarafından 60’lı ve 70’li yıllarda ortaya konan “eski” FM Synthesis, Minimoog ve Piganino tınılarını dokuz bilgisayar ve dokuz klavye yoluyla müzikal bir laboratuvar ortamında yeniden işleyerek yaratıcı biçimlerde dönüştürecek.

 

ICC (Istanbul Composers Collective), HUIS-CLOS 6

7 Şubat Cuma günü iki konserle devam edecek festivalde, besteci ve icracılar Mehmet Ali Uzunselvi, Mithatcan Öcal, Emre Dündar, Şahin Kureta, Onur Dülger ve Uğurcan Öztekin tarafından kurulan ICC (Istanbul Composers Collective), her bir bestecinin kendi yazı estetiğine devşirebileceği doğaçlamalar üzerinden, canlı görsellerin de eşlik edeceği serbest bir performansı  19:30’da Sevgi Gönül Oditoryumu’nda sergileyecek. 

 

Wormholes: Kerbaj. Sehnaoui. Elieh

ICC konserinin ardından 21:00’de, Mazen Kerbaj’ın üçlüsü Wormholes canlı illüstrasyonlar ile zenginleştirilecek bir performansla Karbon’da dinleyicileriyle buluşacak. Lübnan’ın serbest doğaçlama ve deneysel müzik alanının etkili aktörleri arasında yer alan ve Beyrut’ta her yıl düzenlenen doğaçlama müzik festivali Irtijal’in kurucularından biri olan Mazen Kerbaj, Sharif Sehnaoui ve Tony Elieh’in enstrümanlarından yükselen sıradışı seslere cam bir yüzey üzerinde çeşitli boya ve fırçalarla yaratacağı soyut, dönüşen çizimlerle eşlik edecek.

 

“A” Trio: Kerbaj. Sehnaoui. Yassin 

Festivalin son günü olan 8 Şubat’ta yine iki konser gerçekleştirilecek: Mazen Kerbaj bu kez enstrümanlarında Dada ve Fluxus etkilerini sesin beklenmedik tınılarıyla harmanlayan üçlüsü “A” Trio ile 20:00’de Sevgi Gönül Oditoryumu sahnesinde olacak. Gitarda Sharif Sehnaoui ve kontrbasta Raed Yassin’in yer aldığı üçlü, küresel sanat söylemini köklerinden beslendikleri geleneklerle birleştirerek anlık durumlardan yola çıkan yeni bir müzik dili yaratıyor.

 

Alva Noto, UNIEQAV (Live)

“A” Trio’nun ardından 22:00’de, Ryuichi Sakamoto, Ryoji Ikeda ve Blixa Bargeld gibi müzisyenlerle etkileyici ortaklıklar gerçekleştiren Alva Noto, ses ve ışık frekanslarını minimal bir estetikle bir araya getireceği UNIEQAV yerleştirmesi ile Karbon’da olacak. Alva Noto mahlasıyla bilim ve müziğin kesişim alanlarını keşfe çıkan Alman müzisyen ve görsel sanatçı Carsten Nicolai, Arter Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin son konserinde ses tasarımlarının akışkan dinamiğini akustik ve görsel sembollere dönüştürecek.

 

Festival Programı

 

6 Şubat 2020, Perşembe
19:30     Enno Poppe’s ensemble mosaik, Rundfunk (Radio Broadcasting) (Karbon)
 
7 Şubat 2020, Cuma
19:30     ICC (Istanbul Composers Collective), HUIS-CLOS 6 (Sevgi Gönül Oditoryumu)
21:00     Wormholes: Kerbaj. Sehnaoui. Elieh (Karbon)
 
8 Şubat 2020, Cumartesi
20:00     “A” Trio: Kerbaj. Sehnaoui. Yassin  (Sevgi Gönül Oditoryumu)
22:00     Alva Noto, UNIEQAV (Live)(Karbon)

 

Bilet fiyatları:

 

Tek konser bileti:
Tam 80 TL, İndirimli 60 TL

Günlük Bilet (Cuma ve Cumartesi): Tam 120 TL, İndirimli 100 TL 

Kombine Bilet (Üç günü kapsar): Tam 250 TL, İndirimli 200 TL
 
Biletler Arter’de. Rezervasyon için: biletler@arter.org.tr veya 0212 708 58 01.
Numarasız oturma düzeni vardır.

Sanatçı

Enno Poppe’s ensemble mosaik, ICC (Istanbul Composers Collective), Wormholes, “A” Trio, Alva Noto

Etkinlik Tarihi

6 (Perşembe) 19:00 - 8 (Cumartesi) 23:59

Etkinlik Mekanı

Arter

Yenişehir, Irmak Cd. No:13, 34435 Beyoğlu/İstanbul

No Comments

Post A Comment

X