kasım, 2019

sal19kas19:00sal23:59Opera IX @ KadıköySahneKadıköy SahneEtkinlik Tarzı:MetalEtkinlik Yeri:İstanbul,KadıköySahne Sanatçı: Black Omen, Sabhankra, Opera IX

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

Opera IX, CHAOS Extreme Fest XI kapsamında 17 Kasım'da KadıköySahne'de!

 

CHAOS Extreme Fest.ler serisi yaklaşık 6 yıllık bir aradan sonra sessiz sakin devam ediyor.
Yaklaşık 31 senelik İtalyan kült black metal grubu Opera IX,yeni albümü 'The Gospel' tanıtımı kapsamında ilk kez Türkiye'de.


Melodik black metal denince tarihteki ilk gruplardan olan,black metalde ilk kez extreme kadın vokal kullanan grup denildiğinde ilk akla gelen Opera IX , yepyeni kadrosuyla karanlık bir ritüel için ilk kez ülkemize geliyor.


Bu karanlık geceye hem çok yakışacak, hem de grup üyelerinin müzikal tercihlerinde Opera IX'ın önemli yer kapladığı iki başarılı grubumuz 'Black Omen' ve 'Sabhankra' da geceye evsahipliği yapacak.


Önsatış indirimli biletler ve çok daha detaylı bilgi yakında...


OPERA IX with Black Omen & Sabhankra. # İstanbul # 19 Kasım 2019
CHAOS Extreme Fest XI
Yer: Kadıköy Sahne

 

 

OPERA IX

Opera IX 1988'de gitarist Ossian'ın sapkın zihniyle doğdu.

DÖNEM 1: Sepulcro’ya Doğru.

Grubun ilk demo kaseti “Gothik” 1990 yılında piyasaya sürüldü ve birçok kadro değişikliğinden sonra, grup hemen “Dönem 1” in çekirdeği haline gelen, vokalde Cadaveria, gitarda Ossian, basta Vlad ve davulda Flegias olan kadro ile sağlam bir dengeye ulaştı. Grup, bu line-up ile underground piyasada ilk elle tutulur onaylara ulaştı: 4 parça içeren ikinci demo kaseti “Demo 92”, Opera IX’in, bir 7’’ yayınlanması için ilk sözleşmeyi yapmasını sağladı. 1993 başlarında basılan bu ürün sadece iki ay içinde tükendi. Aynı zamanda grup, başlangıçta yalnızca tanıtım amaçlı, ancak daha sonra dünya çapındaki hayran ve traderların sürekli artan talebinin ardından resmi yayın olarak yayımlanan 2 video içeren bir VHS olan “The Triumph of Death” i çıkardı. Sesi daha fazla genişletmek için, Opera IX kadrosuna klavyeci katmaya karar verdi: Silent Bard 1993 yılında gruba katıldı ve ilk albümün şarkı yazımında yer aldı. Grubun bugünlerini biçimlendiren özgün albüm, 1995'te Miscarriage Records tarafından yayımlanan “The Call of Wood”, 5 uzun ve birbirine bağlantılı şarkı içeriyordu: saf müstehcenlik işareti altında insan ve insanüstü varoluşun en gizli boyutlarına ulaşmak için yaklaşık 60 dakikalık karanlık duygular ve ilk putperest ayak sesleri… Sepulcro, gelecek yıllar için aydınlanmayı işaret edecek bir yol olacaktı. İlk albümün yayınlanmasının ardından grup, Opeth, Angel Corpse, Vital Remains ve Absu gibi grupların da yer aldığı, “A Call to Irons” ismindeki Iron Maiden Tribute albümüne “The Rime of the Ancient Mariner” coverıyla katıldı.

Sahnedeki bu ilk adımdan sonra, Opera IX İtalya'da birçok konser verdi - yeni bir klavyeci olan Lunaris ile - ve Shiver Records, ikinci albümü “Sacro Culto”yu Nisan 1998'de yayınladı. Grubun oluşumundan bu yana on yıl geçmişti. Sound şimdi karmaşık, yapılandırılmış ve kesinlikle kişiseldi. Erken deneyimlerin ardından, grup “Fronds of the Ancient Walnut” adlı parça için bir video yayınladı.

Opera IX , “Dönem 1” in doruğuna 2000 yılında üçüncü albümün yayınlanması için kült şirket Avantgarde Music ile bir araya geldiğinde kesin olarak ulaştı: “Underground Studios”'ta İsveç'te kaydedilen “The black opera - simphoniae misteriorum in laude tenebrarum” underground militanlığı, evrimi ve ses gelişimi yıllarında yapılan mutlak bir mücevher… Albüm, 18.000 satılan kopyaya ulaşan ve grubu bugün hala temsil eden Güney Amerika'da bir baskı da dahil olmak üzere farklı ülkelerde turneye çıkaran mutlak bir başarı getirdi. Bu başarı ve eski katalog için artan talep nedeniyle, Avantgarde Müzik yeni bir tasarımla ve iki bonus parçayla “The Call of The Wood” u yeniden basmaya karar verdi.

2001 yılında, Opera IX’ın 1. Dönemi, vokalist Cadaveria ve Flegias’ın farklı müzikal ve lirikal yollar çizeceği başka bir proje için gruptan ayrılmalarından dolayı sona erdi.

DÖNEM 2: Yılanın Numarası.

Cadaveria ve Flegias'ın ayrılmasından sonra, Opera IX yeni materyallerin direktliğinden dolayı, 2002 yılında Avantgarde Music tarafından yayımlanan “Maleventum” adlı dördüncü albümü için gruba erkek sesi adapte etmeye karar verdi. Bu kısım, önceki çalışmalardan çok daha agresif bir sesle sallanan büyücülük ve putperestlik konsepti olarak düşünülmüştü. Albüm vokallerde Madras ve albümün canlı tanıtımının ardından 2002 sonunda değiştirilen davullarda Taranis'i içeriyordu.

“Beşinci albüm “Anphisbena”, 2004 yılında yeni vokalist M. The Bard ve yeni davulcu Dalamar ile Avantgarde Music tarafından yayımlandı. “Anphisbena” karmaşık ve yapılandırılmış bir albümdü - muhtemelen eski pagan bilgisinin gizli yolları boyunca meditasyon ve ayinler sırasında sesler ve şarkı sözleriyle dönüştürülen yol boyunca ilerleyen Opera IX'dan en karmaşık yayın-. Albümü desteklemek için birkaç canlı konser yapıldı ve 2006 yılının sonunda klavyeci Lunaris diğer müzik deneyimlerini takip etmek için gruptan ayrıldı.

Bu dönemde Opera IX, bazı seçilmiş canlı gösteriler ve bazı retrospektif yayınlar için kesintiye uğrayan bir çeşit durgunluğa girer. Bu süre zarfında, grup ilk günlerini tüm ilk demoları ve yayınlarını CD'ye basarak kutlar: “The Early Chapters 90-92-93” 2007'de yayınlanırken, 2008'de Opera IX, 1990'dan 2008'e kadar geçen ilk günlerden başlayarak, gruptan tasarlanan tüm görsel cadıları içeren “Mitoloji” başlıklı geniş üçlü DVD'nin piyasaya sürülmesiyle yirmi yıl süresinceki gizliliğini kutladı.

“Anphisbena” dan 8 yıl geçtikten sonra Agonia Records, 2011 yılının sonuyla 2012 yılı başları arasında Opera IX'in 6. mührü “Strix (Aeternum'da Maledictae)” i yayınladı. Albüm, önceki “Anphisbena” ile icra edilen müziğin yolunu seçti, ancak soundu ilk günlerdeki gibi daha belirsiz ve gizli bir yönde yansıtıyordu. Opera IX, bu dönemde, “Sabbatical Live” adlı canlı DVD'nin kaydedildiği ve ardından 2013 yılında piyasaya sürüldüğü Fosch Fest ve Rock Hard Festival gibi bazı büyük festivallerde sahne aldı.

DÖNEM 3: Sepulcro’ya Dönüş.

Belirsiz bir önhazırlık olarak, 6. Albüm “Strix…” Dönem 2’nin sonunu işaretler ve Dönem 3’ü çevreleyen koyu gölgeleri büyütür. Vokalist M The Bard, davulcu Dalamar ve eski basçı Vlad müzikal ve kişisel nedenlerden ötürü gruptan ayrıldı ve Opera IX'in kurucusu ve lideri Ossian, “Strix (Maledictae in. Aeternum) ” sırasında uyandırılan lanetli çığlıklara ses vermeye karar verdi ve yeni Opera IX gövdesini oluşturmak için bir kadın vokalistin kapılarını tekrar açtı. Yedinci bölüm “Back to the Sepulcro” 2015 baharında Dusktone Records tarafından yayınlandı.

Geçtiğimiz aylarda yenilenen kadrosuyla yepyeni albümleri 'The Gospel' yayınlandı.
SABHANKRA
-----------------------
Sabhankra was formed in 2001 as Savaş Sungur’s personal project under the name “Constantinopolis”. The project soon became widely known for its epic musical work, and its combination of folk, power and death metal styles.The project released its first demo “The Sudden Death” in 2002, followed by a 70-minutes self titled album “For The Empire” in 2003 and acquired underground vogue.

The project became a band and appeared on stage starting in 2004. Following its second stage performance, the band took the name of “Sabhankra” and performed on various venues throughout Turkey. Sabhankra released “Powercraft” in 2006, blending folk melodies of different cultures, and won local and international recognition. In 2006, the band released a concert DVD of its album premier; the concert consisted of the bands Sabhankra, Necrophagist, Orphaned Land and Samael. Between 2006-2008, the band was occupied with performances and album recordings. By the end of 2008, Sabhankra released a promo album "To Die For A Lie", which also indicated to the upcoming album "Revenge". “Revenge” has been recorded, mixed and mastered but when its release postponed Sabhankra continued releasing new stuff such as "Our Kingdom Shall Rise" by the end of 2009 and "Swords Of The Night" in 2011.

During 2012-2013 , SABHANKRA played no gigs due to Savaş Sungur's military service and by the end of 2013, they were signed to HAARBN (a sub-label of Russian Metalism Records) Productions and released “Seers Memoir” (2014) and “Revenge” (2016). With these two albums, bands musical direction had started to be described as Epic-Melodic Black Metal.

Following two live videos in 2017 (“Live at Roxy” and “Headbangers Weekend ‘17” both released also on Cassette format by Dead Generation Records) group again entered studio and completed recording their next album “From The Frozen Mountains” which was released by Metalism Records on January 2018.

On February '19; a new EP "THE DREAIM IS DEAD" is released on all digital platforms and also by Khufu Records on tape.

2002 - The Sudden Death
2003 - For The Empire
2006 - Powercraft
2008 - To die For A Lie
2010 - Our Kingdom Shall Rise
2011 - Swords Of The Night
2014 - Seers Memoir
2016 - Revenge
2017 - Live At Roxy
2017 - Live At Headbangers' Weekend '17
2018 - From The Frozen Mountains
2019 - The Dream Is Dead EP

 


BLACK OMEN

BLACK OMEN, 2000 yılında, küçük ve soğuk bir şehir olan Eskişehir’de hüzün ve nefretin melodilerle kucaklaşacağı bir müziğin temellerini atma fikriyle kuruldu. 5 parça meydana geldiğinde bunları bir demo şeklinde yayınlamaya karar veren grup, 2003 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin stüdyosunda 1 intro ve 5 parçadan oluşan “Black Omen” adlı demoyu hücum kayıt olarak kaydetti. Daha sonra çeşitli dergi ve webzine’lerde tanıtım ve röportajlar yapıldı ve grubun adı ülkede yayılmaya başladı.
Grup, yeni parçalarla beraber demodaki şarkıları da yeniden kaydederek bir albüm oluşturma kararı aldı. Ankara’da Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları’nda Nisan 2004’te parçalar kaydedilmeye başlandı. Poem Productions ile anlaşma imzalanmasının ardından ilk albüm, “When Pure Darkness Covers False World of Light” raflarda yerini aldı ve Türkiye ile beraber aynı anda 12 ülkede yayınlandı. Grup daha sonra verdiği konserler ile albümünü tüm yurda tanıtmaya çalıştı.
Orkestral bir arka planla senfonik black metal tarzında olan 2. Albüm, “Symphony” ve “Sin” kelimelerinin bir birleşimi olan “Sinphony” adını aldı ve 2006 yılında Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları’nda kaydedilerek Poem Productions tarafından 2007’de piyasaya sürüldü. Albüm, Türkiye ve dünyada beğeni topladı. 2007 yılında Eskişehir’de Rotting Christ ile sahne alınarak önemli bir konsere daha imza atılmış oldu.
Grup, 3. albümleri olacak "Psytanalysis"'i Ankara'da Studio Deep'te kaydetti ve 2012 yılında self-release olarak yayınladı. İyi eleştiriler alan albüm yurtiçi ve yurtdışında birçok noktada satışa sunuldu.
Black Omen, kariyeri boyunca, Rotting Christ, Marduk gibi gruplarla birlikte yer aldığı konserleri de içeren yaklaşık 50 kez sahnelerde boy gösterdi.
Uzun bir aradan sonra yeni besteler tamamlandı ve “Darkness is My Essence” isimli EP, Mart 2019’da self-release olarak piyasaya sürüldü.

BAND MEMBERS
Vocals Karahan KARAOĞLU
Guitar Baran AKALIN
Guitar Serkan KAYA
Bass Ali Fatih ÇİMENLER
Keyboard Tolga UZ
Drums Onur ÖZÇELİK
SPOTIFY:
https://open.spotify.com/album/5gfWQ2kDV79nCGwiOsKfRm

iTUNES:
https://itunes.apple.com/us/album/darkness-is-my-essence-ep/1454590578?app=itunes&ign-mpt=uo%3D4
https://itunes.apple.com/us/album/darkness-is-my-essence-ep/1454590578?app=music&ign-mpt=uo%3D4

DEEZER:
https://www.deezer.com/tr/album/88845972

Facebook:
https://www.facebook.com/blackomenturkey/?ref=hl
https://www.facebook.com/groups/blackomenturkey/
Instagram:
https://www.instagram.com/blackomenturkey/
Bandcamp:
https://blackomen.bandcamp.com/

mail:

blackomenturkey@gmail.com

Sanatçı

Black Omen, Sabhankra, Opera IX

Etkinlik Tarihi

(Salı) 19:00 - 23:59

Etkinlik Mekanı

Kadıköy Sahne

Osmanağa Mah. Kırtasiyeci Sok. No: 25 KADIKÖY / İstanbul

No Comments

Post A Comment

X