haziran, 2020

cum12haz20:00cum23:00blankMomo Kodama @ the SeedSakıp Sabancı MüzesiEtkinlik Tarzı:KlasikEtkinlik Yeri:İstanbul Sanatçı: Momo Kodama

blank

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

İstanbul Resitalleri 13. Sezon Finali, BBC Music Magazine'nin "Kanında müzik var!" diye tanımladığı, ARD Uluslararası Müzik Yarışması'nı 19 yaşında kazanan en genç piyanist olma ünvanını taşıyan Japon piyanist Momo Kodama ile 12 Haziran'da gerçekleşiyor!

 

İstanbul Resitalleri 13. Sezon Finali, BBC Music Magazine'nin "Kanında müzik var!" diye tanımladığı, müzik eğitimini Berlin ve Paris'te tamamlayıp Murray Perahia ve Andras Schiff gibi önemli ustalarla müzik çalışmış, 1991'deki ARD Uluslararası Müzik Yarışması'nı 19 yaşında kazanan en genç piyanist olma ünvanını taşıyan Japon piyanist Momo Kodama ile 12 Haziran'da gerçekleşiyor! Sanatçı, dünyanın en iyi orkestralarının ve en gözde festivallerinin aranan piyanistleri arasında yer alıyor! 

Osaka doğumlu Japon piyanist Momo Kodama, çocukluk yıllarını Avrupa'da geçirdi; Almanya'da ilk eğitimini aldıktan sonra Paris'teki "Conservatoire National Supérieur de Musique"e devam etti. Ardından Murray Perahia, Andras Schiff, Vera Gornostaeva ve Tatiana Nikolaïeva gibi usta isimlerle çalışma fırsatı yakaladı. Üstün yeteneği ve aldığı eğitim ona 1991'de ARD Uluslararası Müzik Yarışması'nın hem "Şampiyonluk" hem de 19 yaşında kazanan "En Genç Piyanist" olma ünvanlarını getirdi.

Bu zaferi sonrası dünyanın önemli orkestralarından davetler alarak Berlin Filarmoni, Boston Senfoni, Tokyo Metropolitan Senfoni Orkestrası, Hiroşima Senfoni Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası, NDR Hamburg, Fransa Radyo Filarmoni Orkestrası, Düsseldorf Senfoni, Kyoto Senfoni, Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası ve Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası gibi önemli orkestralarla aynı sahneyi paylaştı. Batonu altında çaldığı şefler arasında ise Seiji Osawa, Eliahu Inbal, Charles Dutoit, Lawrence Foster, Kent Nagano, André Prévin ve Sir Roger Norrington yer alıyor. 

Viyana'da Musikverein, Berlin'de Konzerthaus, Londra'da Wigmore Hall, Tokyo'da Suntory Hall, Paris'te Théâtre des Champs-Elysées ve Amsterdam'da Muziekgebouw ise sahneye çıktığı prestijli salonlar arasında ilk akla gelenler. Dünyaca bilinen önemli festivallerden de davetler alan sanatçı, bugüne kadar Amerika'da Marlboro, İsviçre'de Verbier, Lucerne Festivali, Fransa'da La Roque d’Anthéron, Chopin Festivali, Festival d’Automne, Festival Saint-Denis, Musica, Romanya'da Enesco Festivali, Danimarka'da Tivoli Festivali, İtalya'da Settembre Musica, Almanya'da Schleswig-Holstein, Mozart Festivali ve Japonya'da Festival Matsumoto ve Miyozaki (Seiji Ozawa) gibi festivallerde sahneye çıktı.Oda müziği çalışmalarında ise Renaud Capuçon, Christian Tetzlaff, Augustin Dumay, Gautier Capuçon, Steven Isserlis ve Jörg Widmann gibi isimlerle çalışan Momo Kodama, klasikten romantik ve çağdaş eserlere uzanan geniş bir skalada güçlü bir repertuara sahip. Çağdaş bestelerde Toshio Hosokawa, Jörg Widmann ve Christian Mason'un özellikle Momo Kodoma için yazdığı besteler bulunuyor. Besteci Olivier Messiaen'i yorumlama konusunda ise özel bir yere sahip olan piyanist, 2006'da kemancı Isabelle Faust ile aynı sahneyi paylaşarak Olivier Messiaen'ın "Keman ve Piyano Fantezisi"ni seslendirdi. Kız kardeşi piyanist Mari Kodoma ile de dört el piyanoda birlikte çalan sanatçının Tchaikovsky seslendirdikleri albümleri 2016'da yayınlandı. Momo Kodama aynı zamanda yarışmalarda juri üyesi olarak görev alıyor ve masterclass dersleri de veriyor.Albüm ve kayıtları, New York Times, BBC Music Magazine, Classica (CHOC) ve Télérama gibi yayınlardan  övgü dolu eleştriler alan sanatçının "Point and Line" adını taşıyan Debussy ve klasik müziğin Japon çağdaş bestecisi Toshio Hosokawa'nın eserlerini bir araya getirdiği 2017'de yayınlanan son solo albümü ile birlikte bugüne kadar yayınlanmış 9 albümü bulunuyor.

Sanatçı

Momo Kodama

Etkinlik Tarihi

(Cuma) 20:00 - 23:00

Etkinlik Mekanı

Sakıp Sabancı Müzesi

Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul

No Comments

Post A Comment

X