mayıs, 2019

cts18may20:30cts23:59John Scofield 'Combo 66' @ Zorlu PlatinumPSM Caz FestivaliZorlu PSM Turkcell Platinum SahnesiEtkinlik Tarzı:CazEtkinlik Yeri:İstanbul,Zorlu PSMSanatçı:PSM Caz Festivali Sanatçı: John Scofield

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

Gitarın zamanın ötesinde ustasının 66. yaşını kutlayan son albümünün turnesi kapsamında vereceği performanstan bekleyebileceğiniz tek bir şey var: mükemmellik.

70’lerden bu yana gerek caz dünyasının efsane isimleriyle yaptığı iş birlikleri, gerekse rock, funk, gospel ve blues gibi farklı türlerin kalelerine ihtişamlı bayraklar diken albümleriyle ismini müzik tarihine altın harflerle yazdıran John Scofield, virtüözlük kelimesinin gerçek anlamda karşılığını veren nadir müzisyenlerden biri.

Pek çok diğer efsane gibi müziğin prestijli okulu Berklee College’dan mezun olan Scofield, 1997’de ise aynı okulun “Honorary Doctorate of Music” unvanı ile onurlandırıldı. Müzik kariyerinin ilk yıllarını Chet Baker, Charles Mingus ve Gary Burton gibi efsanelerin orkestralarında çalarak geçiren Scofield, kendi ismini taşıyan ilk albümünü 1977’de Enja Records etiketiyle yayınladı. Yarım yüzyıla yaklaşan kariyerinde yer aldığı albümler ve liderlik ettiği ekipleri saymak için ayrı bir kitapçık basmamız gereken virtüözün En İyi Enstrümantal Caz Albümü ve En İyi Emprovize Caz Solosu dallarında üç Grammy ödülü bulunuyor. Geçtiğimiz sene yayınlanan ve yaşayan efsanenin 66. yaşını kutlayan Combo 66 albümü ise post-bop, rock, swinging blues, soul-caz, funk gibi zengin bir yelpazeden sesleri usta işi bir örgüyle sunuyor.

Üstün tekniğinin yanı sıra kendine özgü müzik dili, eklektik stili, bulaşıcı enerjisi ve unutulmaz melodiler üreten besteciliği ile tanınan Scofield, uzun yıllardır yol arkadaşı davulcu Bill Stewart’ın yanı sıra iki yeni isim, piyanist Gerald Clayton ve basçı Vicente Archer ile beraber kaydettiği son albümü Combo 66’in turnesi kapsamında Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’ni onurlandıracak.

“Hem sade olup hem de bir anlam ifade eden yapmak müzik yapmak zor. Bunu herkes yapabilseydi, yaparlardı. Pek çok insan hayatları boyunca komplike bir müzik üretmek için çalışıyor ve bunu yapmak zorundalar. Çünkü basit ve sade çalmayı beceremiyorlar.”

John Scofield - 2017

Kapı Açılış 20:30
Etkinlik Başlangıç 21:00

Sanatçı

John Scofield

Etkinlik Tarihi

(Cumartesi) 20:30 - 23:59

Etkinlik Mekanı

Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Zorlu Center, 34340 BEŞİKTAŞ / İstanbul

No Comments

Post A Comment

X