eylül, 2019

paz29eyl20:00paz23:45blankBerlin Filarmoni'nin 12 Çellisti | Neue! StepZorlu PSMEtkinlik Tarzı:KlasikEtkinlik Yeri:İstanbul,Zorlu PSMSanatçı:Neue Step Sanatçı: Berlin Filarmoni, 12 Çellist

blank

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

Her senfoni orkestrasının bir çello  grubu olsa da dünyanın hiçbir yerinde ses rengi böylesine renkli ve derin, sadece çellolardan oluşan bu kadar başarılı, bu denli köklü bir oda müziği topluluğu bulunmamaktadır. Orkestradan bağımsız bir ünü olantopluluğun kendini“orkestra içinde orkestra”olarak tanımlamasına hak vermemek elde değil.Öyle ki hayranları ve tüm klasik müzik tutkunları bazen   onların bağlı bulundukları orkestrayı anımsayamasalar da“12 Çellist”i gayet iyi tanımaktadır.

Klasik müziğin en önde gelen topluluklarından Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 12 Çellist’i, 1972’den bu yana Berlin’de; çoğunlukla da dünyanın pek çok farklı şehrinde konserler veriyor.12 Çellist’in dünya prömiyerinin bile Berlin yerine, halen yakın ilişkide olduğu Japonya’nın başkenti Tokyo'da gerçekleşmesi de bunun kanıtı.

Olağanüstü tonları ve sınırsız yetenekleriyle dinleyicileri büyüleyen“12 Çellist” değeri hiçbir zaman azalmayan uluslararası bir üne sahip. İster klasik müzik,ister caz,tango ya da çağımızın müziğini yorumlasınlar,Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 12 çellosu her yaştan dinleyiciyi dinginlik, mizah, derinlik,taşkınlık  ve hafifliğin karışımlarından ürettiği benzersiz tınılarla etkilemeyi başarıyor.

Bu saygın topluluk, Berlin Şehri’nin elçisi olarak Almanya başbakanına eşlik ederek farklı vesilelerle Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı’nda da çeşitli konserler verdi.CD'leri düzenli olarak listelerde yer alan 12 Çellist, 2001, 2005 ve 2017 yıllarında "Echo Klassik" ödülüne layık görüldü. “12 Çellist”e özel eserler besteleyen çağdaş besteciler arasında Boris Blacher, Jean Françaix, Iannis Xenakis, Wolfgang Rihm, Brett Dean; Wilhelm Kaiser-Lindemann, Frangis Ali-Sade, Christian Jost, Kaija Saariahove Tan Dun yer alıyor.

Yıllar içinde topluluğun kurucuları emekli olsa ve topluluğa orkestradan yeni sanatçılar katılsa da deneyimleyeceğiniz üzere bu yenilikler müzikte mükemmeliyetin sürekliliğini etkilemediği gibi 12 Çellist geçmişten geleceğe güçlü ve üretken bir ittifak yaratarak sapasağlam ve her daim emin adımlarla uluslararası yolculuğuna devam ediyor.

Kapı Açılış 20:00
Etkinlik Başlangıç 20:30

Sanatçı

Berlin Filarmoni, 12 Çellist

Etkinlik Tarihi

(Pazar) 20:00 - 23:45

Etkinlik Mekanı

Zorlu PSM

Levazım Mah., Koru Sok. No:2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

No Comments

Post A Comment

X