nisan, 2020

cum10nis19:00cum23:00Etkinlik İptal EdildiblankBarry Douglas @ the SeedSakıp Sabancı MüzesiEtkinlik Tarzı:KlasikEtkinlik Yeri:İstanbul Sanatçı: Barry Douglas

blank

Daha Fazla

Etkinlik Detayı

İngiliz Kraliyeti tarafından OBE Nişanı ile onurlandırılan Barry Douglas, 10 Nisan'da Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de!

Uluslararası Tchaikovsky Yarışması 1986 Birincisi Kuzey İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, bugün 30’dan fazla albümü ile uzak doğudan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor. 

ABD "Van Cliburn" ve İspanya "Paloma O'Shea Santander" uluslararası piyano yarışmalarındaki ödüllerin ardından 1986'da düzenlenen VIII. Uluslararası Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ile "Altın Madalya" kazanarak dünya çapında adını duyuran Kuzey İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, bugün uzak doğudan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor.

30'dan fazla albümü ile Chandos özel sanatçısı olan 1960 doğumlu Douglas, 2002'de İngiliz Kraliyet Nişanı OBE ile onurlandırıldı.

Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta doğan sanatçı, ilk müzik eğitimini alırken piyanonun yanı sıra çello, klarnet ve org da çaldı. 16 yaşında Franz Liszt'in öğrencisi olan Alman besteci ve piyanist Emil von Sauer'in öğrencisi (1862 –1942) Avusturyalı piyanist Felicitas LeWinter'dan (1911-1997) piyano dersleri aldı. Ardından Londra ve Paris'te önemli hocalarla müzik çalıştı. 1980'de 20 yaşındayken İspanya'daki Paloma O'Shea Santander Uluslararası Piyano Yarışması'nda "İkincilik" ve beş yıl sonra 25 yaşında Van Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Bronz Madalya" kazandı. Ertesi yıl Moskova'da düzenlenen VIII. Uluslararası Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ve "Altın Madalya" ile yeteneği tescillenen sanatçı, 1958'deki Amerikalı piyanist Van Cliburn'un (1934 – 2013) birinciliğinin ardından yıllar sonra bu önemli yarışmada Rusların dışında "Altın Madalya" kazanan isim olarak daha da dikkatleri üzerine çekti ve dünya klasik müzik arenasında adını duyurdu.

Barry Douglas'ın aynı sahneyi paylaştığı büyük ve önemli orkestraları arasında, Londra Senfoni, St. Petersburg Filarmoni, Rusya Devlet Senfoni, Vancouver Senfoni, Oregon Senfoni, RTE Orkestrası, BBC İskoç Senfoni, Cincinnati Senfoni, Barselona Senfoni, Sidney Senfoni, Singapur Senfoni, Berlin Radyo Senfoni, Staatskapelle, Fransa Ulusal Orkestrası, Seattle Senfoni, Melbourne Senfoni, Royal Liverpool Filarmoni ve Hong Kong Filarmoni gibi orkestralar yer alıyor.Solo ve orkestra konserlerinin yanı sıra üyesi olduğu Borodin String Quartet ile de oda müziği çalışmaları bulunan Douglas, 1999'da İrlandalı genç müzisyenleri desteklemek için Camerata İrlanda Oda Orkestrası'nı kurdu. Orkestra üyeleri hem Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda'dan hem de güneydeki İrlanda Cumhuriyeti'nden müzisyenleri çatısı altında birleştiriyor. Böylece müzik aracılığıyla diyalog ve iş birliğini teşvik ederek barış sürecine katkı sağlamayı amaçlıyor. Müzikal direktörlüğünü yürüttüğü Camerata Orkestrası sadece İrlanda'da değil Londra'da BBC Proms'un yanı sıra Avrupa ve Amerika'da da konserler veriyor. Ayrıca kayıt çalışmaları da olan orkestranın albümleri 1902'de kurulmuş ve bugün Sony çatısı altında yer alan RCA Red Seal ve Satirino France etiketleriyle yayınlanıyor.

Chandos özel sanatçısı olan Barry Douglas, en son 2018'de Schubert kaydetti. Brahms'ın solo piyano için tüm çalışmalarını kaydettiği ve altı farklı albümde toplanan kayıtlar basında övgü dolu sözlerle karşılandı. International Record Review'da yayınlanan yazıda “bu kayıtlar bir otorite ve bir kıyas/referans kaynağı" şeklinde yer verildi. Barry Douglas'ın daha önce kaydettiği ve İrlanda halk müziklerini kendi aranjmanıyla seslendirdiği "Celtic Reflections" ve "Celtic Airs" de sanatçının albüm kayıtları içinde özel bir yere sahip. Barry Douglas'ın bugüne kadar yayınlanmış toplam 33 albümü bulunuyor.

Sanatçı

Barry Douglas

Etkinlik Tarihi

(Cuma) 19:00 - 23:00

Etkinlik Mekanı

Sakıp Sabancı Müzesi

Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul

No Comments

Post A Comment

X