istanbulda kültür sanat - applaud audience cheering - Ekonomik kriz ve değişen kent İstanbul’un sanatını nasıl etkiliyor?

Ekonomik kriz ve değişen kent İstanbul’un sanatını nasıl etkiliyor?

BirGün Gazetesi’nden Burak Atabay, KadıköySahne’den Serkan Fidan, Zorlu PSM’den Murat Abbas ve Pozitif ekibiyle İstanbul’u ve şehrin kültür-sanat hayatındaki gelişmeleri konuştu. 

 

“İstanbul’un değiştirilen çehresiyle sanata ulaşmak artık daha zor… Her geçen gün etkisini daha fazla gösteren ekonomik kriz, yurttaşların sanata ulaşmasındaki en büyük engellerden biri. İstanbul’da kültür-sanat mekânlarının işletmecileri ekonomik krizin kendilerini yıprattığı, ancak İstanbulluların destekleriyle ayakta kalabildikleri görüşünde.

İstanbul geçmişten bugüne Avrupa’nın en önemli kültür sanat şehirlerinden bir tanesi. Şehrin tarihi dokusu, çok kültürlü yaşantısı, kültürlerarası geçişkenliği sanat üretimini de doğru orantıda etkiliyor. Ancak günümüzde sanat üretimi mevcut haliyle her geçen gün artış gösterse de, sanatın ve sanatçının halka ulaşması o kadar da kolay olmuyor. Devletin desteğinin yetersizliği, sanat mekânlarının giderek azalması hatta kentin sosyolojisinin ve belleğinin değişmesi bugün sanata ulaşma noktasında İstanbul’u daha olumsuz bir yere sürükledi. Üstüne döviz kurlarındaki artış bugün kültür endüstrisini çıkmaza soktu. Biz de kentin dört farklı sahnesinin yöneticileriyle bir araya gelip İstanbul’un kültür-sanat karnesine bakmaya çalıştık.

Kadıköy’de müziğin seyirciyle buluşmasında büyük bir paya sahip Kadıköysahne’nin sahibi Serkan Fidan; Zincirlikuyu’da müzik, tiyatro ve dans gibi çok disiplinli bir izlence sunan Zorlu PSM’nin genel müdürü Murat Abbas; Maslak’ta yer alan Volkswagen Arena ve Bomonti’de yer alan İstanbul’un en köklü adreslerinden Babylon için çatı kurum olan Pozitif’in ekibiyle konuyu masaya yatırdık.

 

istanbulda kültür sanat - ekonomik kriz ve degisen kent istanbul un sanatini nasil etkiliyor halk sanata uzak kaldi 642964 5 - Ekonomik kriz ve değişen kent İstanbul’un sanatını nasıl etkiliyor?

EKONOMİK KAYGILAR ÖN PLANDA

Yeni sezon açıldı. İstanbul’da bu sezonki kültür-sanat hayatını nasıl görüyorsunuz?

Serkan Fidan: Bizim sektör memleketin ekonomik koşullarından doğrudan etkilenir. İnsanların aklında memleket ekonomisine ilişkin herhangi bir soru işareti oluştuğunda bundan en çabuk etkilenen sektör bizimkisi. Sıkılan kemerin ilk deliği hep biz oluyoruz. Bir de alkollü içeceklere yapılan zamlar gece hayatını pahalı bir aktiviteye çevirdi. İnsanlar dışarı çıkmadan önce iki kere düşünüyorlar artık. Bizim açımızdan yeni sezon daha az risk alacağımız bir sezon olacak. Altı yıldır ikinci planda bıraktığımız ekonomik kaygılar yedinci senemizde ilk planda olacak. Zira aksi durumda performans mekânı işletmek sürdürülebilir bir durum olmaktan çıkıyor.

Murat Abbas: İstanbul, kültür sanat açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Geçmişte dönem dönem bunu yansıttığını da düşünüyorum. Tiyatro, sinema ve konserlere olan katılım, ideal seviyede olmasa da ekonomik şartlardaki zorluklara rağmen, ciddi bir artış göstermeye devam ediyor. Buna bağlı olarak da İstanbul’da her sezon bir önceki sezona nazaran kültür sanat hayatına olan ilgi ve katılım da artıyor. Özellikle tiyatro oyunlarına ve stand-up gösterilerine bu sezon büyük ilgi olduğunu gözlemlediğimizi söyleyebiliriz. Bunda elbette yapılan işlerin kalitesinin ve çeşitliliğinin artması da büyük bir etken. Çok alternatif olunca, her zevkten her kesimden insanı mutlaka bir noktada yakalayan bir etkinlik her akşam gerçekleşiyor. İnsanlar kendilerini, sanatla iyileştiriyor diyebiliriz.

Pozitif: Kültür sanat eğlence hayatı politik ve ekonomik olaylara endeskli olduğundan, şu an için ön görmek çok zor. Ama planlama yaptığımız yaz dönemlerindeki tablodan biraz farklı bir döneme girdiğimiz açık. Sezona hareketli başladık, kültür-sanat etkinlikleri arttıkça ilginin de doğru orantılı olduğunu görüyoruz.

 

 

istanbulda kültür sanat - ekonomik kriz ve degisen kent istanbul un sanatini nasil etkiliyor halk sanata uzak kaldi 643094 1 - Ekonomik kriz ve değişen kent İstanbul’un sanatını nasıl etkiliyor?

EKONOMİK KRİZ SANATI VURUYOR

Ekonomik olarak zor bir zamandan geçiyor ülke. Eğlence hayatını, müzik piyasasını bu ne kadar etkiliyor? Ne türden zorluklarla başa çıkıyorsunuz?

S.F.: Ben zaten buna ilk soruda değinmişim bir parça. Çok net konuşacağım. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar işin sürdürülebilirliğini tehdit ediyor. Artan maliyetler işletmeleri hem içki satışından hem de bilet gelirinden para kazanamaz hale getiriyor. Eğlence sektörü artan maliyetleri dizginlemeyi başaramazsa ufukta büyük bir çöküş gözüküyor. Her an beklenen büyük istanbul depremi gibi, sektörün yerle bir olması işten bile değil.

M.A.: Geçtiğimiz yıllarda, güvenlik / politik nedenlerle bazı engellerle karşılaştık. Ancak bu süreci, ağırlamak istediğimiz tüm sanatçı ve gruplara Zorlu PSM’nin bu konuda sahip olduğu güçlü teknolojik alt yapısını, Zorlu Center içinde, şehrin kalbinde olan konumuyla konaklama ve ulaşım konusunda sahip olduğu avantajları anlatarak geçirdik. Bir süredir bu şekilde ek açıklamalar yapmak zorunda kalmıyoruz. Ancak yine de, ideal noktadan hala uzaktayız. Döviz kurlarındaki yukarı doğru dalgalanmalar, sektörümüzü elbette olumlu etkilemiyor. Özellikle, yabancı sanatçı ve grupların ya da yapımların ülkemize getirilebilmesi için eskisinden çok daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor ve fakat misafirlerimize yansıttığımız bilet fiyatlarını aynı oranda artırmamız mümkün değil.

Pozitif: Bu durum herkes kadar bizi de etkiliyor tabii ki. Canlı etkinlik sektörü oldukça zor zamanlardan geçti. Özellikle yurtdışından sanatçı getirmenin maddi, manevi zorlukları çok fazla. Özellikle Batı ülkeleri ile karşılaştırdığımızda sektörün bu anlamda yürüyecek çok yolu var. Ancak bu sezon oldukça hareketli başladı ve hareketin devam edeceğini öngörüyoruz. Gençler deneyim yaşamayı herhangi bir ürüne sahip olmaya tercih edebiliyorlar. Kendilerini ifade ettiğini düşündükleri sanatçıların canlı performansları, konserleri bu anlamda özel deneyimler. Bu deneyimleri tek taraflı bir şekilde konser ile sınırlamayıp, sanatçı ile tanışma veya konser sonrası etkinliklere genişletmeye çalışıyoruz.

 

Yazının tamamını BirGün.net üzerinden okuyabilirsiniz.

Post a Comment

X