corona virus - venice corona - Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

Corona Virüs Salgını Sonrası Önlemler Alınıyor

 

Corona Virüs (Covid-19) Salgını dünya çapında pandemik salgın kategorisine alınması ve Türkiye’de de ilk enfeksiyonların görülmesinin ardından ülkemizin kültür, sanat, spor etkinlikleri, güvenlik önlemi olarak durduruluyor.

 

Ülkemizde ilk olarak İBB, Zorlu PSM, Salon IKSV ve Babylon etkinliklerini durdurduğunu açıkladı.

 

Virüs salgını ve yaşanan gelişmeleri güncel olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Corona Virus Sosyal Hayatı Sona mı Erdirecek?

 

Yeni yılın ilk günü ile birlikte Çin’in Wuhan kentinde nedeni bilinmeyen bir hastalık olarak başlayan ve Ocak ayı itibariyle başta ilk görüldüğü şehirde, ardından da tüm Çin’de ölümlere, ekonominin, üretimin, iş ve sosyal hayatın durmasına neden olan Corona Virus, Çin Yeni Yılı tatilinin yarattığı turistik hareketin de katkısı ile dünyaya yayıldı. 

 

corona virus - wuhan merlin 168335142 1024x683 - Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

Görsel : https://www.nytimes.com/article/coronavirus-timeline.html

 

Geçtiğimiz dönemde başta İran, İtalya, Japonya, Kore gibi gibi ülkelere yayılması ve Ocak sonunda Dünya Sağlık Örgütü (W.H.O.)’nün global acil durum ilan etmesinin ardından bu ülkelere ulaşım kısıtlamaları uygulanmasına rağmen, globalleşen insanın mobilitesinin de katkısıyla 11 Mart itibariyle virüsün yayılımı aynı örgüt tarafından pandemi (dünya çapında kontrol edilemeyen salgın) kategorisine alındı.

 

Türkiye’de ilk virüs vakaasının resmi olarak 10 Mart Salı günü ilan edilmesi, ülke genelinde bir çok etkinliğın iptal veya ertelenmesine, üniversitelerin bazılarında eğitime ara verilmesine ve insanların genel olarak evlerine çekilmesine neden oldu.

 

Bugün sabaha karşı Donald Trump’ın ABD’nin tüm AB uçuşlarını askıya aldığını duyurmasının ardından, ülkelerin ulaşım politikalarındaki kısıtlamaların ve virüsün yayılımını kolaylaştıracak sosyal etkinliklerin çoğunun iptal edilmesi muhtemel.

 

Spor, Sanat ve Müzik Dünyasından İlk Vakalar

 

Geçtiğimiz günlerde başta İran olmak üzere bir çok politikacıda görünen Corona Virüs, spor ve sanat dünyasında da kendini göstermeye başladı. Almanya’da RB Leipzig’de oynayan Timo Hübers, İtalya’da Juventus’lu futbolcu Daniele Rugani, Avrupa futbolundan ilk vakalar olarak öne çıkarken İspanya, İtalya, Avusturya, Japonya, Slovakya, Hollanda, Çin liglerinde müsabakalar durdurulmuş durumda.

 

Ayrıca NBA’de Utah Jazz’ın Fransız basketbolcusu Rudy Gobert‘in Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından NBA’deki tüm müsabakalar da gün itibariyle süresiz durduruldu. Ayrıca bugün Euroleague‘de turnuvayı durdurduğunu açıkladı.

 

Dünya çapında Formula One, Tokyo Maratonu, PGA Golf Turnuvası, Indian Wells Tenis Turnuvası başta bir çok global spor etkinliğinden erteleme haberleri gelirken 2020 yazında Tokyo’da gerçekleşmesi planlanan Yaz Olimpiyatları‘nın yol sonuna ertelenmesi planlanırken UEFA dün yaptığı açıklamaya göre 2020 Avrupa Şampiyonası‘nın planlandığı gibi gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Ayrıca gün içerisinde Tom Hanks ve Rita Watson‘da Corona Virüs’e enfekte olduğunu açıklayan ünlülerden oldu. 

 

corona virus - emptyarena 1024x768 - Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

 

Türkiye’de Corona Virus Nedeniyle İptal Olan Konser ve Festivaller

 

Türkiye’de geçtiğimiz dönemlerde ekonomik sorunlar, seçimler, terör vs. gibi nedenlerle bir çok konser ve festivalin iptal edilmesine alışkın bir toplum olarak, tam da ülke müzik sahnesinin yeniden ayağa kalktığı ve önemli isimlerin açıklandığı bir dönemde, 2020 Türkiye’de de müzik dünyasınn kabusu olacak gibi gözüküyor. 

Yazımızda Corona Virüs salgını nedeniyle Türkiye’de iptal olan etkinlikleri listelemeye ve güncellemeye devam edeceğiz.

 

Türkiye’de ilk iptal Paul Kalkbrenner oldu

 

Geçtiğimiz haftasonu Zorlu PSM’de gerçekleşen Sonar İstanbul 2020 festivalinde 5 Mart’ta gerçekleşmesi planlanan ilk günün headlinerı olan Paul Kalkbrenner’ın Corona Virüs salgını nedeniyle seyahat etmeme kararı alması ile festivalin ilk günü iptal edildi. Sonar İstanbul 2020, 6-7 Mart programı başarılı bir şekilde tamamlandı.

Ayrıca yarın gerçekleşecek Dark Night etkinliği, sahne alması planlanan İtalyan grup Ash Code’da, Türkiye’nin İtalya’ya uyguladığı seyahat yasağının ardından İstanbul konserini iptal etmesine rağmen İsviçre’den Dunkelsucht’un katılımı ile gerçekleşecek.

 

Zorlu PSM 13 Mart – 6 Nisan arasında yer alan etkinlikleri durdurma kararı aldı

 

Zorlu PSM, 13 Mart itibariyle etkinliklerini 6 Nisan’a kadar duyurduğunu açıkladı. PSM’den yapılan açıklama şu şekilde oldu;

“Duyurumuzdur!

Zorlu PSM olarak, 13 Mart 2020 (bugün dahil) itibarıyla programımızda yer alan tüm etkinliklerin, 6 Nisan 2020 tarihine kadar, Corona Virüsü ile ilgili aldığımız önlemler kapsamında, durdurulduğunu bildiririz. Detaylı bilgi için, 0212 912 37 76 no’lu Zorlu PSM Çağrı Merkezi’ne ya da info@zorlupsm.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
Biletlerle ilgili bilgilendirme ilerleyen saatlerde yapılacaktır.

Sağlıklı ve sanat dolu günlerde tekrar Zorlu PSM’de buluşmak üzere,”

 

14 Mart’ta Zorlu PSM’de Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanan Patrick Wilson, bu duyurudan bir gün önce İstanbul konserini iptal ettiğini şu şekilde duyurmuştu;

corona virus - patrick watson iptal - Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

 

İBB Mart Sonuna Kadar Tüm Etkinlikleri İptal Etti

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düzenledikleri etkinliklerin Türkiye’de de görülen koronavirüs dolayısıyla iptal edildiğini duyurdu.

Toplu taşımalarda koronavirüse karşı gerçekleştirilen önlemleri inceleyen İmamoğlu, “Tiyatrolarımıza dair tedbir alma konusunda karar verdik. Önümüzdeki ay sonuna kadar Cemal Reşit Rey gibi toplu etkinliklerin yapıldığı alanlardaki etkinlikleri mart sonuna kadar iptal etme kararı aldık Eğer normalleşirse devam edeceğiz” dedi. (kaynak : independetturkish.com )

 

Salon IKSV Etkinliklerini 15 Nisan 2020 Tarihine Kadar Durdurdu

 

Salon IKSV’de 15 Nisan tarihine kadar gerçekleştireceği konserleri durdurma kararı aldı. Salon’dan yapılan açıklama şu şekilde oldu;

“Uluslararası koronavirüs salgınına karşı Türkiye’de alınan önlemler dikkate alınarak, Salon İKSV’de 15 Nisan 2020 tarihine kadar gerçekleştirilmesi planlanan tüm etkinlikler, ileri bir tarihe ertelendi.”

 

Babylon Etkinliklerini 6 Nisan 2020 Tarihine Kadar Durdurdu

 

Babylon’da 6 Nisan’a kadar etkinliklerini durdurma kararı aldı. Babylon’un açıklaması;

“Güncel sağlık endişeleri ve tedbirleri sebebiyle, 13 Mart Cuma günü itibariyle 6 Nisan Pazartesi tarihine kadar gerçekleşmesi planlanan tüm etkinliklerimiz ertelenmiştir.”

 

Kadıköy Sahne 29 Mayıs’a Kadar Kapalı

 

KadıköySahne adını ve gücünü semtinden alan bir işletmedir. Kadıköy’ün kültür sanat yaşamına yeni bir soluk getirmek için 7 yıl önce kapılarımızı açtık. Sahnemizde performans sergilemeyi tercih eden müzisyen dostlarımız ve etkinliklerimize bilet alıp katılan müzikseverler olduğu sürece var olmaya da devam edeceğiz.

Ülkemizde ilk Coronavirüs vakası görüldüğünden beri etkinliklerimizi iptal edip etmemek konusunda kendi içimizde defalarca toplantı yaptık. Sahne alacak sanatçı dostlarımızla fikir alışverişinde bulunduk. Belki fazla evhamlı davranıyoruz, belki bu kadarına gerek yok ancak kendi içimizde yaptığımız toplantılarda 7 yıldır ayakta kalmamızı sağlayan müşterilerimizin de, özveriyle çalışan personelimizin de, kıymetli sanatçı konuklarımızın da mekanımızda virüs kapma riskini alamayacağımızı anladık. Nihayetinde ticari bir işletmeyiz ancak insan sağlığının kazanılacak her paradan kıymetli olduğunu düşünen bireylerden oluşan bir ticarethaneyiz. O sebeple anlayışınıza sığınarak 29 Mayıs 2020 tarihine kadar kapılarımızı kapatıyoruz.

Mart ve Nisan ayında iptal olan konserlerimizin hepsi için en kısa sürede yeni tarihler belirleyip duyuracağız.

Lütfen kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere…

 

Evgeny Grinko Turnesi Yarıda Kaldı

 

Evgeny Grinko, Instagram hesabından yaptığı duyuruda turnesinin 14-20 Mart arasında gerçekleşecek konserlerini ertelediğini açıkladı. 

Merhaba Arkadaşlar, coronavirus salgını yüzünden bugünden itibaren kalan Türkiye konserlerimizi ertelemek zorundayız. Yeni tarihler belli olur olmaz sizlere haber vereceğiz.
14 mart Gaziantep, 15 Mart İstanbul, 17 Mart Konya, 18 Mart Ankara, 19 Mart Trabzon ve 20 Mart İzmir konserlerinin yeni tarihlerini en kısa sürede duyuracağız, aldığınız biletler bu yeni tarihlerde geçerli olacak.

Kendinize iyi bakın ve sağlınıza dikkat edin. En kısa sürede görüşmek üzere.

 

Diğer Gelişmeler

 

– BKM, BKM Tiyatro ve BKM Mutfak etkinliklerini Mart ayı boyunca ertelediğini açıkladı.
– İstanbul Film Festivali ileri bir tarihe ertelendi.
– IAMX, “The Echo Echo Tour 2020” turnesini Eylül – Ekim aylarına ertelediğini açıkladı.
– Russian Circles, İstanbul konserlerini ileri bir tarihe erteledi.
– Paul Van Dyk, İstanbul Module etkinliği ileri bir tarihe ertelendi
– Ace Ventura ve Juno Reactor’un performans göstereceği Neon Festival 4 Temmuz’a alındı.

 

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile 16 Mart itibariyle Mekanlar Kapalı

İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle 81 İlde Eğlence Yerleri Kapanıyor

 

 

corona virus - Abandoned Festival Grounds 2015 Matthieu Thoer 32 1024x692 - Corona Virus : 2020 için Sosyal Hayatın Sonu mu? Ülkemizden ve Dünyadan Corona Virüs Önlemleri

 

Dünya Çapında Festivaller ve Turneler İptal Ediliyor

 

Geçtiğimiz yıl 400,000’den fazla katılımcı ile gerçekleşen Amerika’nın en büyük müzik ve teknoloji şovu SXSW, geçtiğimiz günlerde iptal edilen en önemli etkinlik olurken, Coachella festivali Ekim ayına ertelendiğini duyurdu.

Ayrıca Big Ears Festival, Knotfest Festival, Korea Times Music Festival, South by Southwest, Miami Ultra Music Festival, Miami Winter Music Conference da ilk iptallerini duyuran büyük festivaller oldular.

 

Madonna, Kiss, Pearl Jam, BTS, Green Day, Courtney Love, Melissa Auf der Maur, Santana, The National, Yes, They Might Be Giants, Miley Cyrus‘da turnelerini iptal eden sanatçılar oldular.

 

 

Post a Comment

X