biletleme - music festival large crowd queuing to enter the festival venue real life candid copy space t20 doWzxA e1578657175479 - Biletlemede Rekabet – Biletix, Passo, Biletino, MilyonBilet ve diğerleri

Biletlemede Rekabet – Biletix, Passo, Biletino, MilyonBilet ve diğerleri

Türkiye’de etkinlik sektörü gerek ülkenin ekonomik durumu, gerek içinde bulunduğumuz coğrafyada süregelen politik dengesizliklerin sonucunda üzerindeki ölü toprağını atmakla uğraşırken, etkinlik biletlerinin satışı konusunda da rekabetin artmaya başladığı bir dönemdeyiz.

 

Futbolda Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarının bilet satış haklarına sahip olan Passo.com.tr‘nin geçen yılın sonlarında Zorlu PSM konserlerinin biletlerini satmaya başlayacağını açıklamasının ardından 2020’nin ilk günleri itibariyle Amerikalı biletleme devi Ticketmaster‘ın sahibi olduğu Biletix’in piyasadaki payı azalacak gibi duruyor.

 

Etkinlik takibinde özellikle facebook gibi sosyal medya kanallarının kullanımının azaldığı ve bilet satış kanallarının çoğaldığı bu dönemde KONSERAJANDASI olarak sizlere en fazla seçeneği tek bir kanaldan en güvenilir şekilde sunmayı görev edinmiş durumdayız. 

 

 

BİLETLEME ALTERNATİFLERİ

 

İstanbul, Ankara ve İzmir’de halen bir çok önemli mekanın etkinlik biletleri Biletix üzerinden satılırken, özellikle elektronik müzik etkinliklerinde bilet satış kanallarında Biletino, Residentadvisor.net gibi seçenekler önümüze çıkmakta. 

 

İlk gününden itibaren gerek hizmet ve bilet bedeli ücretleri nedeniyle, gerek sektördeki dominant yeri nedeniyle eleştirilere maruz kalan Biletix karşısında son yıllarda organizasyon şirketlerinin de biletleme çözümleri sunduğuna şahit olmaktayız. Milyon Yapım, düzenlediği Milyon Festivalleri ve kendine ait mekanların etkinlik biletlerini milyonbilet.com da satarken, geçtiğimiz dönemde Pozitif‘in Mobilet denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. 

 

2010’ların başında Biletix’e rakip olmak için ortaya çıkan Sosyotix daha sonra Dubai menşeili Tixbox tarafından satın alındıktan sonra piyasada tutunmaya çalışsa da şu an Tixbox.com.tr adresinde sadece ortadoğu bölgesinin etkinliklerinin satışını yapılmakta. Müzik biletleri dışındaki etkinlik biletlemesine odaklanan Biletiva, Biletinial gibi girişimlerin dışında, Anadolu’nun farklı şehirlerine odaklanan Biletingo gibi web siteleri de bulunmakta.

 

Aktifbank‘ın biletleme girişimi Passo‘nun futbol biletlerinde tek satış kanalı olması sayesinde, şu ana kadar sektörde tutunmaya çalışan bir çok firmaya karşı büyük bir avantajı var. Futbol biletlerinde uyguladığı bilet transfer özelliğini müzik sektörüne de getireceğini beyan eden Passo’nun Türkiye’deki etkinlik sektörüne katacaklarını ilgiyle takip etmeye devam ediyoruz.

 

 

Türkiye'de Etkinlik Biletleri Satış Kanalları Çoğalıyor biletleme - ticket e1578657735467 - Biletlemede Rekabet – Biletix, Passo, Biletino, MilyonBilet ve diğerleri

 

Hangi Kanallar Hangi Biletleri Satıyor

 

Biletix ‎‏‏‎

 

Müzik alanında Türkiye’de bir çok ilde hizmet veren ve sektör lideri konumunda bulunan Biletix; IF Performance Hall, Hayal Kahvesi, Jolly Joker, Mask gibi zincirlerin biletlerinin yanı sıra İstanbul’da Babylon, Dorock XL, Kadıköy Sahne, Bostancı Gösteri Merkezi, Moda Kayıkhane, Dada Salon; Ankara’da 6:45 KK, Milyon Performance, Nefes, Congresium, MEB Şura; İzmir’de Ooze Venue, Soldout, Volume Alsancak, İzmir Arena, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu, Ahmet Adnan Saygun Konser Salonu, Hangout, Bios gibi bir çok mekanın biletlerini satmakta.

www.biletix.com

 

 

Passo

 

İstanbul’da Zorlu PSM’nin yanı sıra İzmir’de SoldOut ve Khaan Moto Garage etkinliklerinin satışını gerçekleştiriyor.

www.passo.com.tr

 

 

Biletino

 

İstanbul’da Nayah, Muaf, Barock gibi mekanların yanı sıra Zorlu PSM’de gerçekleşen bazı elektronik müzik etkinliklerinin satışın gerçekleştiren Biletino, Ankara’da da Pixel, Kite, Own gibi kulüplerin biletlemelerini yapıyor.

www.biletino.com

 

 

ResidentAdvisor 

 

Londra merkezli elektronik müzik platformu ResidentAdvisor, İstanbul’da bulunan Rx, Minimüzikhol, Klein, The Hall, Sumahan, Module, Temple, Glow, Kastel gibi kulüplerin etkinliklerinin satışını sürdürüyor.

www.residentadvisor.net

 

 

Milyonbilet

 

Milyon Yapım’ın festivallerinin yanısıra Ankara Milyon Performance Hall, Kilyos Milyon Beach, Milyon Beach Mersin Erdemli ve İzmir Fun Beach etkinliklerinin satışını yapıyor.

www.milyonbilet.com

 

 

Biletinial

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği konserlerin biletlemelerini yapıyor.

www.biletinial.com

 

 

Biletingo

 

Jolly Joker ve Hayal Kahvesi’nin anadoludaki şubelerinin yanı sıra, Bursa, Adana, Samsun, Tekirdağ, Bolu gibi illerdeki mekanların biletlemelerini yapıyor.

www.biletingo.com

 

 

Tixbox

 

Türkiye’ye düzenli bir bilet satışı gerçekleştirmezken, bazı özel etkinliklerin yanısıra orta doğu ülkelerinin etkinlik biletlerinin satışını gerçekleştiriyor.

www.tixbox.com.tr

 

 

Biletiva

 

Şu anda düzenli olarak biletlerini sattığı bir mekan bulunmuyor.

www.biletiva.com

 

 

 

Post a Comment

X